Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu z systemu kanałów korzeniowych zakażonej lub obumarłej miazgi. Stomatologia jest już na tyle nowoczesna, że leczenie kanałowe nie musi już być uważane za nieprzyjemne doświadczenie trwające kilka tygodni.

U nas tak jak w całym cywilizowanym świecie leczenie jest zwykle jednowizytowe.Czyli w czasie jednej wizyty stomatolog udrażnia,poszerza i wypełnia kanały zęba.

Ponieważ zachowanie własnych zębów powinno być zawsze pierwszym wyborem, leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem uratowania zniszczonych lub chorych zębów a konkuruje z ich usuwaniem.

Wewnątrz każdego zęba znajduje się miazga składająca się z naczyń krwionośnych, limfatycznych i nerwów. Uszkodzenia miazgi mogą być spowodowane kilkoma czynnikami m. in. infekcją bakteryjną, urazem lub złamaniem zęba czy chorobami przyzębia. Jeżeli stan taki trwa długo choroba miazgi przenosi się na otaczającą ząb kość i zmiana powstała na końcu korzenia powiększając się niszczy kość szczeki.

Najczęstszym wskazaniem do leczenia kanałowego jest  ból zęba podczas gryzienia, wrażliwość na cieple i/lub zimne napoje lub jedzenie, duże ubytki próchnicowe oraz znaczne uszkodzenia zębów.

W większości przypadków leczenie kanałowe wykonujemy w trakcie jednej wizyty. Pacjent jest znieczulony, a w czasie leczenia wykonywane są na miejscu zdjęcia rentgenowskie.

Chora miazga jest usuwana poprzez otwór w koronie zęba. Komora i kanał zęba są czyszczone, dezynfekowane i wypełnione szczelnie Na koniec odbudowana jest korona zęba.

Około dziewięćdziesięciu procent w ten sposób leczonych zębów przeżywa tak samo długo jak inne, żywe zęby. Posiadana przez nas aparatura medyczna oraz wieloletnie doświadczenie pozwalają w sposób perfekcyjny, a zarazem nowoczesny leczyć kanałowo zęby, które dawniej byłyby zapewne skazane na usunięcie. Większość zębów jest u nas leczona kanałowo na jednej wizycie co oszczędza czas i ewentualny ból.